POSCOUNTRYGOLDSILVERBRONZETOTAL
1United States462929104
2China38272388
3Great Britain29171965
4Russia24263282
5South Korea138728
6Germany11191444
7France11111234
8Italy891128
9Hungary84517
10Australia7161235
11Japan7141738
12Kazakhstan71513
13Netherlands66820
14Ukraine65920
15New Zealand62513
16Cuba53614
17Iran45312
18Jamaica44412
19Czech Republic43310
20North Korea4026
21Spain310417
22Brazil35917
23South Africa3216
24Ethiopia3137
25Croatia3126
26Belarus25512
27Romania2529
28Kenya24511
29Denmark2439
30Azerbaijan22610
30Poland22610
32Turkey2215
33Switzerland2204
34Lithuania2125
35Norway2114
36Canada151218
37Sweden1438
38Colombia1348
39Georgia1337
39Mexico1337
41Ireland1135
42Argentina1124
42Serbia1124
42Slovenia1124
45Tunisia1113
46Dominican Republic1102
47Trinidad and Tobago1034
47Uzbekistan1034
49Latvia1012
50Algeria1001
50Bahamas1001
50Grenada1001
50Uganda1001
50Venezuela1001
55India0246
56Mongolia0235
57Thailand0213
58Egypt0202
59Slovakia0134
60Armenia0123
60Belgium0123
60Finland0123
63Bulgaria0112
63Chinese Taipei0112
63Estonia0112
63Indonesia0112
63Malaysia0112
63Puerto Rico0112
69Botswana0101
69Cyprus0101
69Gabon0101
69Guatemala0101
69Monténégro0101
69Portugal0101
75Greece0022
75Moldova0022
75Qatar0022
75Singapore0022
79Afghanistan0011
79Bahrain0011
79Hong Kong0011
79Kuwait0011
79Morocco0011
79Saudi Arabia0011
79Tajikistan0011

Medalists

AR - Archery

Gender: M

Label: Individual

Gold

Country: KOR - South Korea

Jinhyek Oh

Silver

Country: JPN - Japan

Takaharu Furukawa

Bronze

Country: CHN - China

Xiaoxiang Dai

Gender: M

Label: Teams

Gold

Country: ITA - Italy

Michele Frangilli

Marco Galiazzo

Mauro Nespoli

Silver

Country: USA - United States

Jacob Wukie

Brady Ellison

Jake Kaminski

Bronze

Country: KOR - South Korea

Jinhyek Oh

Donghyun Im

Bubmin Kim

Gender: W

Label: Individual

Gold

Country: KOR - South Korea

Bobae Ki

Silver

Country: MEX - Mexico

Aida Roman Arroyo

Bronze

Country: MEX - Mexico

Mariana Avitia Martinez

Gender: W

Label: Teams

Gold

Country: KOR - South Korea

Bobae Ki

Sung Jin Lee

Hyeonju Choi

Silver

Country: CHN - China

Ming Cheng

Yuting Fang

Jing Xu

Bronze

Country: JPN - Japan

Kaori Kawanaka

Miki Kanie

Ren Hayakawa

AT - Athletics

Gender: M

Label: 100m

Gold

Country: JAM - Jamaica

Usain Bolt

Silver

Country: JAM - Jamaica

Yohan Blake

Bronze

Country: USA - United States

Justin Gatlin

Gender: M

Label: 200m

Gold

Country: JAM - Jamaica

Usain Bolt

Silver

Country: JAM - Jamaica

Yohan Blake

Bronze

Country: JAM - Jamaica

Warren Weir

Gender: M

Label: 400m

Gold

Country: GRN - Grenada

Kirani James

Silver

Country: DOM - Dominican Republic

Luguelin Santos

Bronze

Country: TRI - Trinidad and Tobago

Lalonde Gordon

Gender: M

Label: 800m

Gold

Country: KEN - Kenya

David Lekuta Rudisha

Silver

Country: BOT - Botswana

Nijel Amos

Bronze

Country: KEN - Kenya

Timothy Kitum

Gender: M

Label: 1500m

Gold

Country: ALG - Algeria

Taoufik Makhloufi

Silver

Country: USA - United States

Leonel Leonel

Bronze

Country: MOR - Morocco

Abdelati Iguider

Gender: M

Label: 5000m

Gold

Country: GBR - Great Britain

Mohammed Farah

Silver

Country: ETH - Ethiopia

Dejen Gebremeskel

Bronze

Country: KEN - Kenya

Thomas Pkemei

Gender: M

Label: 10000m

Gold

Country: GBR - Great Britain

Mohammed Farah

Silver

Country: USA - United States

Galen Rupp

Bronze

Country: ETH - Ethiopia

Tariku Bekele Beyecha

Gender: M

Label: 110m hurdles

Gold

Country: USA - United States

Aries Merritt

Silver

Country: USA - United States

Jason Richardson

Bronze

Country: JAM - Jamaica

Hansle Parchment

Gender: M

Label: 400m hurdles

Gold

Country: DOM - Dominican Republic

Félix Sánchez

Silver

Country: USA - United States

Michael Tinsley

Bronze

Country: PUR - Puerto Rico

Javier Culson Perez

Gender: M

Label: 3000m steeplechase

Gold

Country: KEN - Kenya

Ezekiel Kemboi

Silver

Country: FRA - France

Mahiedine Mekhissi-Benabbad

Bronze

Country: KEN - Kenya

Abel Mutai

Gender: M

Label: 20km walk

Gold

Country: CHN - China

Ding Chen

Silver

Country: GUA - Guatemala

Erick Barrondo

Bronze

Country: CHN - China

Zhen Wang

Gender: M

Label: 50km walk

Gold

Country: RUS - Russia

Sergey Kirdyapkin

Silver

Country: AUS - Australia

Jared Tallent

Bronze

Country: CHN - China

Tianfeng Si

Gender: M

Label: 4x100m relay

Gold

Country: JAM - Jamaica

Nesta Carter

Michael Frater

Yohan Blake

Usain Bolt

Kemar Bailey-Cole

Silver

Country: USA - United States

David Kimmons

Justin Gatlin

Tyson Gay

Ryan Bailey

Jeffery Demps

Darvis Patton

Bronze

Country: TRI - Trinidad and Tobago

Keston Bledman

Marc Burns

Emmanuel Callender

Richard Thompson

Gender: M

Label: 4x400m relay

Gold

Country: BAH - Bahamas

Christopher Brown

Demetrius Pinder

Michael Mathieu

Ramon Miller

Silver

Country: USA - United States

Bryshon Nellum

Ronell Mance

Tony Mcquay

Angelo Taylor

Manteo Mitchell

Bronze

Country: TRI - Trinidad and Tobago

Lalonde Gordon

Jarrin Solomon

Ade Alleyne-Forte

Deon Lendore

Gender: M

Label: Marathon

Gold

Country: UGA - Uganda

Stephen Kiprotich

Silver

Country: KEN - Kenya

Abel Kirui

Bronze

Country: KEN - Kenya

Wilson Kipsang Kiprotich

Gender: M

Label: High jump

Gold

Country: RUS - Russia

Ivan Ukhov

Silver

Country: USA - United States

Erik Kynard

Bronze

Country: CAN - Canada

Derek Drouin

Bronze

Country: GBR - Great Britain

Robbie Grabarz

Bronze

Country: QAT - Qatar

Mutaz Essa Barshim

Gender: M

Label: Long jump

Gold

Country: GBR - Great Britain

Greg Rutherford

Silver

Country: AUS - Australia

Mitchell Watt

Bronze

Country: USA - United States

Will Claye

Gender: M

Label: Triple jump

Gold

Country: USA - United States

Christian Taylor

Silver

Country: USA - United States

Will Claye

Bronze

Country: ITA - Italy

Fabrizio Donato

Gender: M

Label: Pole vault

Gold

Country: FRA - France

Renaud Lavillenie

Silver

Country: GER - Germany

Björn Otto

Bronze

Country: GER - Germany

Raphael Holzdeppe

Gender: M

Label: Shot put

Gold

Country: POL - Poland

Tomasz Majewski

Silver

Country: GER - Germany

David Storl

Bronze

Country: USA - United States

Reese Hoffa

Gender: M

Label: Discus throw

Gold

Country: GER - Germany

Robert Harting

Silver

Country: IRI - Iran

Ehsan Hadadi

Bronze

Country: EST - Estonia

Gerd Kanter

Gender: M

Label: Javelin throw

Gold

Country: TRI - Trinidad and Tobago

Keshorn Walcott

Silver

Country: UKR - Ukraine

Oleksandr Pyatnytsya

Bronze

Country: FIN - Finland

Antti Ruuskanen

Gender: M

Label: Hammer throw

Gold

Country: HUN - Hungary

Krisztián Pars

Silver

Country: SLO - Slovenia

Primoz Kozmus

Bronze

Country: JPN - Japan

Koji Murofushi

Gender: M

Label: Decathlon

Gold

Country: USA - United States

Ashton Eaton

Silver

Country: USA - United States

Trey Hardee

Bronze

Country: CUB - Cuba

Leonel Suarez

Gender: W

Label: 100m

Gold

Country: JAM - Jamaica

Shelly-Ann Fraser-Pryce

Silver

Country: USA - United States

Carmelita Jeter

Bronze

Country: JAM - Jamaica

Veronica Campbell-Brown

Gender: W

Label: 200m

Gold

Country: USA - United States

Allyson Felix

Silver

Country: JAM - Jamaica

Shelly-Ann Fraser-Pryce

Bronze

Country: USA - United States

Carmelita Jeter

Gender: W

Label: 400m

Gold

Country: USA - United States

Sanya Richards-Ross

Silver

Country: GBR - Great Britain

Christine Ohurougu

Bronze

Country: USA - United States

Deedee Trotter

Gender: W

Label: 800m

Gold

Country: RUS - Russia

Mariya Savinova

Silver

Country: RSA - South Africa

Caster Semenya

Bronze

Country: RUS - Russia

Ekaterina Poyistogova

Gender: W

Label: 1500m

Gold

Country: TUR - Turkey

Asli Cakir

Silver

Country: TUR - Turkey

Gamze Bulut

Bronze

Country: BRN - Bahrain

Maryam Jamal

Gender: W

Label: 5000m

Gold

Country: ETH - Ethiopia

Meseret Defar

Silver

Country: KEN - Kenya

Vivian Jepkemoi Cheruiyot

Bronze

Country: ETH - Ethiopia

Tirunesh Dibaba Kenene

Gender: W

Label: 10000m

Gold

Country: ETH - Ethiopia

Tirunesh Dibaba Kenene

Silver

Country: KEN - Kenya

Sally Jepkosgei Kipyego

Bronze

Country: KEN - Kenya

Vivian Jepkemoi Cheruiyot

Gender: W

Label: 100m hurdles

Gold

Country: AUS - Australia

Sally Mclellan

Silver

Country: USA - United States

Dawn Harper

Bronze

Country: USA - United States

Kellie Wells

Gender: W

Label: 400m hurdles

Gold

Country: RUS - Russia

Natalya Antyukh

Silver

Country: USA - United States

Lashinda Demus

Bronze

Country: CZE - Czech Republic

Zuzana Hejnova

Gender: W

Label: 3000m steeplechase

Gold

Country: RUS - Russia

Yuliya Zaripova

Silver

Country: TUN - Tunisia

Habiba Ghribi

Bronze

Country: ETH - Ethiopia

Sofia Assefa

Gender: W

Label: 20km walk

Gold

Country: RUS - Russia

Elena Lashmanova

Silver

Country: RUS - Russia

Olga Kaniskina

Bronze

Country: CHN - China

Shenjie Qieyang

Gender: W

Label: 4x100m relay

Gold

Country: USA - United States

Tianna Madison

Allyson Felix

Bianca Knight

Carmelita Jeter

Jeneba Tarmoh

Lauryn Williams

Silver

Country: JAM - Jamaica

Shelly-Ann Fraser-Pryce

Sherone Simpson

Veronica Campbell-Brown

Kerron Stewart

Schillonie Calvert

Samantha Henry Robinson

Bronze

Country: UKR - Ukraine

Olesya Povh

Hrystyna Stuy

Mariya Ryemyen

Elizaveta Bryzhina

Gender: W

Label: 4x400m relay

Gold

Country: USA - United States

Deedee Trotter

Allyson Felix

Francena Mccorory

Sanya Richards-Ross

Keshia Baker

Diamond Dixon

Silver

Country: RUS - Russia

Yuliya Gushchina

Antonina Krivoshapka

Tatiana Firova

Natalya Antyukh

Anastasiya Kapachinskaya

Natalya Nazarova

Bronze

Country: JAM - Jamaica

Christine Day

Rosemarie Whyte

Shericka Williams

Novlene Williams-Mills

Shereefa Lloyd

Gender: W

Label: Marathon

Gold

Country: ETH - Ethiopia

Tiki Gelana

Silver

Country: KEN - Kenya

Priscah Jeptoo

Bronze

Country: RUS - Russia

Tatyana Petrova Arkhipova

Gender: W

Label: High jump

Gold

Country: RUS - Russia

Anna Chicherova

Silver

Country: USA - United States

Brigetta Barrett

Bronze

Country: RUS - Russia

Svetlana Shkolina

Gender: W

Label: Long jump

Gold

Country: USA - United States

Brittney Reese

Silver

Country: RUS - Russia

Yelena Sokolova

Bronze

Country: USA - United States

Janay DeLoach

Gender: W

Label: Triple jump

Gold

Country: KAZ - Kazakhstan

Olga Alekseyeva

Silver

Country: COL - Colombia

Caterine Ibarguen Mena

Bronze

Country: UKR - Ukraine

Olha Saladuha

Gender: W

Label: Pole vault

Gold

Country: USA - United States

Jennifer Stuczynski

Silver

Country: CUB - Cuba

Yarisley Silva

Bronze

Country: RUS - Russia

Yelena Isinbayeva

Gender: W

Label: Shot put

Gold

Country: NZL - New Zealand

Valerie Adams

Silver

Country: RUS - Russia

Yevgeniya Kolodko

Bronze

Country: CHN - China

Lijiao Gong

Gender: W

Label: Discus throw

Gold

Country: CRO - Croatia

Sandra Perkovic

Silver

Country: RUS - Russia

Darya Pishchalnikova

Bronze

Country: CHN - China

Yanfeng Li

Gender: W

Label: Javelin throw

Gold

Country: CZE - Czech Republic

Barbora Špotáková

Silver

Country: GER - Germany

Christina Obergföll

Bronze

Country: GER - Germany

Linda Stahl

Gender: W

Label: Hammer throw

Gold

Country: RUS - Russia

Tatiana Lyssenko

Silver

Country: POL - Poland

Anita Wlodarczyk

Bronze

Country: GER - Germany

Betty Heidler

Gender: W

Label: Heptathlon

Gold

Country: GBR - Great Britain

Jessica Ennis

Silver

Country: GER - Germany

Lilli Schwarzkopf

Bronze

Country: RUS - Russia

Tatyana Chernova

BD - Badminton

Gender: M

Label: Singles

Gold

Country: CHN - China

Dan Lin

Silver

Country: MAS - Malaysia

Chong Wei Lee

Bronze

Country: CHN - China

Long Chen

Gender: M

Label: Doubles

Gold

Country: CHN - China

Yun Cai

Haifeng Fu

Silver

Country: DEN - Denmark

Mathias Boe

Carsten Mogensen

Bronze

Country: KOR - South Korea

Jae Sung Chung

Yong Dae Lee

Gender: W

Label: Singles

Gold

Country: CHN - China

Xuerui Li

Silver

Country: CHN - China

Yihan Wang

Bronze

Country: IND - India

Saina Nehwal

Gender: W

Label: Doubles

Gold

Country: CHN - China

Yunlei Zhao

Qing Tian

Silver

Country: JPN - Japan

Mizuki Fujii

Reika Kakiiwa

Bronze

Country: RUS - Russia

Nina Vislova

Valeria Sorokina

Gender: X

Label: Doubles

Gold

Country: CHN - China

Nan Zhang

Yunlei Zhao

Silver

Country: CHN - China

Jin Ma

Chen Xu

Bronze

Country: DEN - Denmark

Joachim Fischer

Christinna Pedersen

BK - Basketball

Gender: M

Label: Team competition

Gold

Country: USA - United States

Tyson Chandler

Kevin Durant

LeBron James

Russell Westbrook Jr

Deron Williams

Andre Iguodala

Kobe Bryant

Kevin Love

James Harden Jr

Christopher Paul

Anthony Davis Jr

Carmelo Anthony

Silver

Country: ESP - Spain

Pau Gasol Saez

Rodolfo Fernandez Farres

Sergio Rodriguez Gomez

Juan Navarro Feijoo

Jose Calderon Borrallo

Felipe Reyes Cabanas

Victor Claver Arocas

Fernando San Emeterio Lara

Sergio Llull Melia

Marc Gasol Saez

Serge Ibaka Ngobila

Victor Sada Remisa

Bronze

Country: RUS - Russia

Alexey Shved

Timofey Mozgov

Sergey Karasev

Vitaliy Fridzon

Alexander Kaun

Evgeny Voronov

Victor Khryapa

Semen Antonov

Sergey Monya

Dmitry Khvostov

Anton Ponkrashov

Andrey Kirilenko

Gender: W

Label: Team competition

Gold

Country: USA - United States

Lindsay Whalen

Seimone Augustus

Suzanne Bird

Maya Moore

Angel Mccaughtry

Asjha Jones

Tamika Catchings

Swintayla Cash

Diana Taurasi

Sylvia Fowles

Tina Charles

Candace Williams

Silver

Country: FRA - France

Isabelle Yacoubou

Endene Miyem

Clemence Beikes

Sandrine Gruda

Edwige Lawson

Celine Dumerc

Florence Lepron

Emilie Gomis

Marion Laborde

Elodie Godin

Emmeline Ndongue

Jennifer Digbeu

Bronze

Country: AUS - Australia

Jenna O'hea

Sam Richards

Jenni Screen

Abby Bishop

Suzy Batkovic

Kathleen Macleod

Kristi Harrower

Laura Hodges

Belinda Snell

Rachel Jarry

Elizabeth Cambage

Lauren Jackson

BV - Beach Volleyball

Gender: M

Label: Team competition

Gold

Country: GER - Germany

Julius Brink

Jonas Reckermann

Silver

Country: BRA - Brazil

Alison Cerutti

Emanuel Rego

Bronze

Country: LAT - Latvia

Martins Plavins

Janis Smedins

Gender: W

Label: Team competition

Gold

Country: USA - United States

Kerri Walsh Jennings

Misty May-Treanor

Silver

Country: USA - United States

April Ross

Jennifer Kessy

Bronze

Country: BRA - Brazil

Juliana Silva

Larissa Franca

BX - Boxing

Gender: M

Label: Light Fly (49kg)

Gold

Country: CHN - China

Shimming Zou

Silver

Country: THA - Thailand

Kaeo Pongprayoon

Bronze

Country: EIR - Ireland

Paddy Barnes

Bronze

Country: RUS - Russia

David Ayrapetyan

Gender: M

Label: Fly (52kg)

Gold

Country: CUB - Cuba

Robeisy Ramirez Carrazana

Silver

Country: MGL - Mongolia

Tugstsogt Nyambayar

Bronze

Country: EIR - Ireland

Michael Conlan

Bronze

Country: RUS - Russia

Misha Aloian

Gender: M

Label: Bantam (56kg)

Gold

Country: GBR - Great Britain

Luke Campbell

Silver

Country: EIR - Ireland

John Joe Nevin

Bronze

Country: CUB - Cuba

Lazaro Alvarez Estrada

Bronze

Country: JPN - Japan

Satoshi Shimizu

Gender: M

Label: Light (60kg)

Gold

Country: UKR - Ukraine

Vasyl Lomachenko

Silver

Country: KOR - South Korea

Soonchul Han

Bronze

Country: CUB - Cuba

Yasnier Toledo Lopez

Bronze

Country: LTU - Lithuania

Evaldas Petrauskas

Gender: M

Label: Light Welter (64kg)

Gold

Country: CUB - Cuba

Roniel Iglesias Solotongo

Silver

Country: UKR - Ukraine

Denys Berinchyk

Bronze

Country: ITA - Italy

Vincenzo Mangiacapre

Bronze

Country: MGL - Mongolia

Munkh-Erdene Uranchimeg

Gender: M

Label: Welter (69kg)

Gold

Country: KAZ - Kazakhstan

Serik Sapiyev

Silver

Country: GBR - Great Britain

Freddie Evans

Bronze

Country: RUS - Russia

Andrey Zamkovoy

Bronze

Country: UKR - Ukraine

Taras Shelestyuk

Gender: M

Label: Middle (75kg)

Gold

Country: JPN - Japan

Ryota Murata

Silver

Country: BRA - Brazil

Esquiva Falcao Florentino

Bronze

Country: GBR - Great Britain

Anthony Ogogo

Bronze

Country: UZB - Uzbekistan

Abbos Atoev

Gender: M

Label: Light Heavy (81kg)

Gold

Country: RUS - Russia

Egor Mekhontcev

Silver

Country: KAZ - Kazakhstan

Adilbek Niyazymbetov

Bronze

Country: BRA - Brazil

Yamaguchi Falcao Florentino

Bronze

Country: UKR - Ukraine

Oleksandr Gvozdyk

Gender: M

Label: Heavy (91kg)

Gold

Country: UKR - Ukraine

Oleksandr Usyk

Silver

Country: ITA - Italy

Clemente Russo

Bronze

Country: AZE - Azerbaijan

Teymur Mammadov

Bronze

Country: BUL - Bulgaria

Tervel Pulev

Gender: M

Label: Super Heavy (+91kg)

Gold

Country: GBR - Great Britain

Anthony Joshua

Silver

Country: ITA - Italy

Roberto Cammarelle

Bronze

Country: AZE - Azerbaijan

Magomedrasul Medzhidov

Bronze

Country: KAZ - Kazakhstan

Ivan Dychko

Gender: W

Label: Fly (51kg)

Gold

Country: GBR - Great Britain

Nicola Adams

Silver

Country: CHN - China

Cancan Ren

Bronze

Country: IND - India

Chungneijang Mery Kom Hmangte

Bronze

Country: USA - United States

Marlene Esparza

Gender: W

Label: Light (60kg)

Gold

Country: EIR - Ireland

Katie Taylor

Silver

Country: RUS - Russia

Sofya Ochigava

Bronze

Country: BRA - Brazil

Adriana Araujo

Bronze

Country: TJK - Tajikistan

Mavzuna Chorieva

Gender: W

Label: Middle (75kg)

Gold

Country: USA - United States

Claressa Shields

Silver

Country: RUS - Russia

Nadezda Torlopova

Bronze

Country: CHN - China

Jinzi Li

Bronze

Country: KAZ - Kazakhstan

Marina Volnova

CS - Canoe-Kayak - Slalom

Gender: M

Label: K-1 (kayak single)

Gold

Country: ITA - Italy

Daniele Molmenti

Silver

Country: CZE - Czech Republic

Vavrinec Hradilek

Bronze

Country: GER - Germany

Hannes Aigner

Gender: M

Label: C-1 (canoe single)

Gold

Country: FRA - France

Tony Estanguet

Silver

Country: GER - Germany

Sideris Tasiadis

Bronze

Country: SVK - Slovakia

Michal Martikan

Gender: M

Label: C-2 (canoe double)

Gold

Country: GBR - Great Britain

Tim Baillie

Etienne Stott

Silver

Country: GBR - Great Britain

David Florence

Richard Hounslow

Bronze

Country: SVK - Slovakia

Pavol Hochschorner

Peter Hochschorner

Gender: W

Label: K-1 (kayak single)

Gold

Country: FRA - France

Emilie Fer

Silver

Country: AUS - Australia

Jessica Fox

Bronze

Country: ESP - Spain

Txupi Chourraut

CF - Canoe-Kayak - Sprint

Gender: M

Label: K1 - 200 m

Gold

Country: GBR - Great Britain

Ed Mckeever

Silver

Country: ESP - Spain

Saul Craviotto Rivero

Bronze

Country: CAN - Canada

Mark De Jonge

Gender: M

Label: K-1 1000m (kayak single)

Gold

Country: NOR - Norway

Eirik Veras Larsen

Silver

Country: CAN - Canada

Adam van Koeverden

Bronze

Country: GER - Germany

Max Hoff

Gender: M

Label: K2 - 200 m

Gold

Country: RUS - Russia

Yury Postrigay

Alexander Dyachenko

Silver

Country: BLR - Belarus

Raman Piatrushenka

Vadzim Makhneu

Bronze

Country: GBR - Great Britain

Liam Heath

Jon Schofield

Gender: M

Label: K-2 1000m (kayak double)

Gold

Country: HUN - Hungary

Rudolf Dombi

Roland Kokeny

Silver

Country: POR - Portugal

Fernando Pimenta

Emanuel Silva

Bronze

Country: GER - Germany

Martin Hollstein

Andreas Ihle

Gender: M

Label: K-4 1000m (kayak four)

Gold

Country: AUS - Australia

Tate Smith

Dave Smith

Murray Stewart

Jacob Clear

Silver

Country: HUN - Hungary

Zoltan Kammerer

David Toth

Tamas Kulifai

Daniel Pauman

Bronze

Country: CZE - Czech Republic

Daniel Havel

Lukas Trefil

Josef Dostal

Jan Sterba

Gender: M

Label: C1 - 200 m

Gold

Country: UKR - Ukraine

Iurii Cheban

Silver

Country: LTU - Lithuania

Jevgenij Shuklin

Bronze

Country: RUS - Russia

Ivan Shtyl'

Gender: M

Label: C-1 1000m (canoe single)

Gold

Country: GER - Germany

Sebastian Brendel

Silver

Country: ESP - Spain

David Cal Figueroa

Bronze

Country: CAN - Canada

Mark Oldershaw

Gender: M

Label: C-2 1000m (canoe double)

Gold

Country: GER - Germany

Peter Kretschmer

Kurt Kuschela

Silver

Country: BLR - Belarus

Andrei Bahdanovich

Aliaksandr Bahdanovich

Bronze

Country: RUS - Russia

Alexey Korovashkov

Ilya Pervukhin

Gender: W

Label: K1 - 200 m

Gold

Country: NZL - New Zealand

Lisa Carrington

Silver

Country: UKR - Ukraine

Inna Osypenko-Radomska

Bronze

Country: HUN - Hungary

Natasa Douchev-Janic

Gender: W

Label: K-1 500m (kayak single)

Gold

Country: HUN - Hungary

Danuta Kozak

Silver

Country: UKR - Ukraine

Inna Osypenko-Radomska

Bronze

Country: RSA - South Africa

Hartley

Gender: W

Label: K-2 500m (kayak double)

Gold

Country: GER - Germany

Franziska Weber

Tina Dietze

Silver

Country: HUN - Hungary

Katalin Kovacs

Natasa Douchev-Janic

Bronze

Country: POL - Poland

Karolina Naja

Beata Mikolajczyk

Gender: W

Label: K-4 500m (kayak four)

Gold

Country: HUN - Hungary

Gabriella Szabo

Danuta Kozak

Katalin Kovacs

Krisztina Fazekas

Silver

Country: GER - Germany

Carolin Leonhardt

Franziska Weber

Katrin Wagner-Augustin

Tina Dietze

Bronze

Country: BLR - Belarus

Iryna Pamialova

Nadzeya Papok

Volha Khudzenka

Maryna Pautaran

CB - Cycling - BMX

Gender: M

Label: Individual

Gold

Country: LAT - Latvia

Maris Strombergs

Silver

Country: AUS - Australia

Sam Willoughby

Bronze

Country: COL - Colombia

Carlos Mario Oquendo Zabala

Gender: W

Label: Individual

Gold

Country: COL - Colombia

Mariana Pajón

Silver

Country: NZL - New Zealand

Sarah Walker

Bronze

Country: NED - Netherlands

Laura Smulders

CM - Cycling - Mountain Bike

Gender: M

Label: cross-country

Gold

Country: CZE - Czech Republic

Jaroslav Kulhavy

Silver

Country: SWI - Switzerland

Nino Schurter

Bronze

Country: ITA - Italy

Marco Aurelio Fontana

Gender: W

Label: cross-country

Gold

Country: FRA - France

Julie Bresset

Silver

Country: GER - Germany

Sabine Spitz

Bronze

Country: USA - United States

Georgia Gould

CR - Cycling - Road

Gender: M

Label: Individual road race

Gold

Country: KAZ - Kazakhstan

Alexandr Vinokurov

Silver

Country: COL - Colombia

Rigoberto Uran Uran

Bronze

Country: NOR - Norway

Alexander Kristoff

Gender: M

Label: Individual time trial

Gold

Country: GBR - Great Britain

Bradley Wiggins

Silver

Country: GER - Germany

Tony Martin

Bronze

Country: GBR - Great Britain

Christopher Froome

Gender: W

Label: Individual road race

Gold

Country: NED - Netherlands

Marianne Vos

Silver

Country: GBR - Great Britain

Elizabeth Armitstead

Bronze

Country: RUS - Russia

Olga Zabelinskaya

Gender: W

Label: Individual time trial

Gold

Country: USA - United States

Kristin Armstrong

Silver

Country: GER - Germany

Judith Arndt

Bronze

Country: RUS - Russia

Olga Zabelinskaya

CT - Cycling - Track

Gender: M

Label: Sprint

Gold

Country: GBR - Great Britain

Jason Kenny

Silver

Country: FRA - France

Gregory Bauge

Bronze

Country: AUS - Australia

Shane Perkins

Gender: M

Label: Keirin

Gold

Country: GBR - Great Britain

Chris Hoy

Silver

Country: GER - Germany

Maximilian Levy

Bronze

Country: NED - Netherlands

Teun Mulder

Bronze

Country: NZL - New Zealand

Simon Van Velthooven

Gender: M

Label: Omnium

Gold

Country: DEN - Denmark

Lasse Norman Hansen

Silver

Country: FRA - France

Bryan Coquard

Bronze

Country: GBR - Great Britain

Edward Clancy

Gender: M

Label: Team sprint

Gold

Country: GBR - Great Britain

Philip Hindes

Chris Hoy

Jason Kenny

Silver

Country: FRA - France

Gregory Bauge

Michael D'almeida

Kevin Sireau

Bronze

Country: GER - Germany

Rene Enders

Robert Forstemann

Maximilian Levy

Gender: M

Label: Team pursuit

Gold

Country: GBR - Great Britain

Steven Burke

Edward Clancy

Peter Kennaugh

Geraint Thomas

Silver

Country: AUS - Australia

Jack Bobridge

Rohan Dennis

Michael Hepburn

Glenn O'shea

Bronze

Country: NZL - New Zealand

Sam Bewley

Aaron Gate

Marc Ryan

Jesse Sergent

Westley Gough

Gender: W

Label: Sprint

Gold

Country: AUS - Australia

Anna Meares

Silver

Country: GBR - Great Britain

Victoria Pendleton

Bronze

Country: CHN - China

Shuang Guo

Gender: W

Label: Keirin

Gold

Country: GBR - Great Britain

Victoria Pendleton

Silver

Country: CHN - China

Shuang Guo

Bronze

Country: HKG - Hong Kong

Wai Sze Lee

Gender: W

Label: Omnium

Gold

Country: GBR - Great Britain

Laura Trott

Silver

Country: USA - United States

Sarah Hammer

Bronze

Country: AUS - Australia

Annette Edmondson

Gender: W

Label: Team sprint

Gold

Country: GER - Germany

Kristina Vogel

Miriam Welte

Silver

Country: CHN - China

Jinjie Gong

Shuang Guo

Bronze

Country: AUS - Australia

Anna Meares

Kaarle Mcculloch

Gender: W

Label: Team pursuit

Gold

Country: GBR - Great Britain

Dani King

Joanna Rowsell

Laura Trott

Silver

Country: USA - United States

Dotsie Bausch

Sarah Hammer

Lauren Tamayo

Jennie Reed

Bronze

Country: CAN - Canada

Gillian Carleton

Jasmin Glaesser

Tara Whitten

DV - Diving

Gender: M

Label: 3m springboard

Gold

Country: RUS - Russia

Ilya Zakharov

Silver

Country: CHN - China

Kai Qin

Bronze

Country: CHN - China

Chong He

Gender: M

Label: 10m platform

Gold

Country: USA - United States

David Boudia

Silver

Country: CHN - China

Bo Qiu

Bronze

Country: GBR - Great Britain

Thomas Daley

Gender: M

Label: Synchronised diving 3m springboard

Gold

Country: CHN - China

Yutong Luo

Kai Qin

Silver

Country: RUS - Russia

Evgeny Kuznetsov

Ilya Zakharov

Bronze

Country: USA - United States

Troy Dumais

Kristian Ipsen

Gender: M

Label: Synchronised diving 10m platform

Gold

Country: CHN - China

Yuan Cao

Yanquan Zhang

Silver

Country: MEX - Mexico

Ivan Garcia Navarro

German Sanchez Sanchez

Bronze

Country: USA - United States

David Boudia

Nicholas Mccrory

Gender: W

Label: 3m springboard

Gold

Country: CHN - China

Minxia Wu

Silver

Country: CHN - China

Zi He

Bronze

Country: MEX - Mexico

Laura Sanchez Soto

Gender: W

Label: 10m platform

Gold

Country: CHN - China

Ruoling Chen

Silver

Country: AUS - Australia

Brittany Broben

Bronze

Country: MAS - Malaysia

Pandelela Rinong Pamg

Gender: W

Label: Synchronised diving 3m springboard

Gold

Country: CHN - China

Zi He

Minxia Wu

Silver

Country: USA - United States

Kelci Bryant

Abigail Johnston

Bronze

Country: CAN - Canada

Jennifer Abel

Emilie Heymans

Gender: W

Label: Synchronised diving 10m platform

Gold

Country: CHN - China

Ruoling Chen

Hao Wang

Silver

Country: MEX - Mexico

Paola Espinosa Sanchez

Alejandra Orozco Loza

Bronze

Country: CAN - Canada

Meaghan Benfeito

Roseline Filion

EQ - Equestrian

Gender: X

Label: Dressage - individual

Gold

Country: GBR - Great Britain

Charlotte Dujardin

Silver

Country: NED - Netherlands

Adelinde Cornelissen

Bronze

Country: GBR - Great Britain

Laura Bechtolsheimer

Gender: X

Label: Showjumping - Individual

Gold

Country: SWI - Switzerland

Steve Guerdat

Silver

Country: NED - Netherlands

Gerco Schroder

Bronze

Country: EIR - Ireland

Cian O'connor

Gender: X

Label: Three-day event - Individual

Gold

Country: GER - Germany

Michael Jung

Silver

Country: SWE - Sweden

Sara Algotsson Ostholt

Bronze

Country: GER - Germany

Sandra Auffarth

Gender: X

Label: Dressage - team

Gold

Country: GBR - Great Britain

Carl Hester

Laura Bechtolsheimer

Charlotte Dujardin

Silver

Country: GER - Germany

Dorothee Schneider

Kristina Sprehe

Helen Langehanenberg

Bronze

Country: NED - Netherlands

Anky van Grunsven

Edward Gal

Adelinde Cornelissen

Gender: X

Label: Showjumping - Team

Gold

Country: GBR - Great Britain

Scott Brash

Peter Charles

Ben Maher

Nick Skelton

Silver

Country: NED - Netherlands

Marc Houtzager

Gerco Schroder

Maikel Van Der Vleuten

Jur Vrieling

Bronze

Country: KSA - Saudi Arabia

Ramzy Al Duhami

Abdullah Al Saud

Kamal Bahamdan

Abdullah Waleed Sharbatly

Gender: X

Label: Three-day event - Team

Gold

Country: GER - Germany

Peter Thomsen

Dirk Schrade

Ingrid Klimke

Sandra Auffarth

Michael Jung

Silver

Country: GBR - Great Britain

Nicola Wilson

Mary King

Zara Phillips

Kristina Cook

William Fox-Pitt

Bronze

Country: NZL - New Zealand

Jonelle Richards

Jock Paget

Caroline Powell

Andrew Nicholson

Mark Todd

FE - Fencing

Gender: M

Label: Foil individual

Gold

Country: CHN - China

Sheng Lei

Silver

Country: EGY - Egypt

Alaaeldin Abouelkassem

Bronze

Country: KOR - South Korea

Byung Chul Choi

Gender: M

Label: Individual Epee

Gold

Country: VEN - Venezuela

Ruben Limardo

Silver

Country: NOR - Norway

Bartosz Piasecki

Bronze

Country: KOR - South Korea

Jinsun Jung

Gender: M

Label: Sabre individual

Gold

Country: HUN - Hungary

Aron Szilagyi

Silver

Country: ITA - Italy

Diego Occhiuzzi

Bronze

Country: RUS - Russia

Nikolay Kovalev

Gender: M

Label: Foil team

Gold

Country: ITA - Italy

Valerio Aspromonte

Andrea Baldini

Andrea Cassara'

Giorgio Avola

Silver

Country: JPN - Japan

Kenta Chida

Ryo Miyake

Yuki Ota

Suguru Awaji

Bronze

Country: GER - Germany

Sebastian Bachmann

Peter Joppich

Benjamin Philipp Kleibrink

Andre Wessels

Gender: M

Label: Sabre team

Gold

Country: KOR - South Korea

Bon Gil Gu

Jung Hwan Kim

Woo Young Won

Eun Seok Oh

Silver

Country: ROM - Romania

Tiberiu Dolniceanu

Rares Dumitrescu

Florin Zalomir

Alexandru Siriteanu

Bronze

Country: ITA - Italy

Aldo Montano

Diego Occhiuzzi

Luigi Tarantino

Luigi Samele

Gender: W

Label: Foil individual

Gold

Country: ITA - Italy

Elisa Di Francisca

Silver

Country: ITA - Italy

Arianna Errigo

Bronze

Country: ITA - Italy

Valentina Vezzali

Gender: W

Label: Individual Epee

Gold

Country: UKR - Ukraine

Yana Shemyakina

Silver

Country: GER - Germany

Britta Heidemann

Bronze

Country: CHN - China

Yujie Sun

Gender: W

Label: Sabre individual

Gold

Country: KOR - South Korea

Ji Yeon Kim

Silver

Country: RUS - Russia

Sofya Velikaya

Bronze

Country: UKR - Ukraine

Olga Kharlan

Gender: W

Label: Foil team

Gold

Country: ITA - Italy

Elisa Di Francisca

Arianna Errigo

Valentina Vezzali

Ilaria Salvatori

Silver

Country: RUS - Russia

Inna Deriglazova

Kamilla Gafurzianova

Aida Shanaeva

Larisa Korobeynikova

Bronze

Country: KOR - South Korea

Hee Sook Jeon

Gil Ok Jung

Hyun Hee Nam

Ha Na Oh

Gender: W

Label: Team Epee

Gold

Country: CHN - China

Na Li

Xiaojuan Luo

Yujie Sun

Anqi Xu

Silver

Country: KOR - South Korea

In Jeong Choi

Hyo-Jung Jung

A Lam Shin

Eun Sook Choi

Bronze

Country: USA - United States

Courtney Hurley

Maya Lawrence

Susannah Scanlan

Kelley Hurley

HO - Field Hockey

Gender: M

Label: Team competition

Gold

Country: GER - Germany

Maximilian Muller

Martin Haner

Oskar Deecke

Christopher Wesley

Moritz Furste

Tobias Hauke

Jan Philipp Rabente

Benjamin Wess

Timo Wess

Oliver Korn

Christopher Zeller

Johannes-Maximilian Weinhold

Matthias Witthaus

Florian Fuchs

Philipp Zeller

Thilo Stralkowski

Silver

Country: NED - Netherlands

Jaap Stockmann

Tim Jenniskens

Klaas Vermeulen

Marcel Balkestein

Wouter Jolie

Billy Bakker

Roderick Weusthof

Robbert Kemperman

Sander Baart

Teun de Nooijer

Floris Evers

Bob De Voogd

Sander De Wijn

Rogier Hofman

Robert van der Horst

Valentin Verga

Mink Van Der Weerden

Bronze

Country: AUS - Australia

Jamie Dwyer

Liam de Young

Simon Orchard

Glenn Turner

Christopher Ciriello

Matthew Butturini

Mark Knowles

Russell Ford

Eddie Ockenden

Joel Carroll

Matthew Gohdes

Timothy Deavin

Matthew Swann

Nathan Burgers

Kieran Govers

Fergus Kavanagh

Gender: W

Label: Team competition

Gold

Country: NED - Netherlands

Joyce Sombroek

Kitty Van Male

Carlien Dirkse Van Den Heuvel

Kelly Jonker

Maartje Goderie

Lidewij Welten

Caia Van Maasakker

Maartje Paumen

Naomi As van

Ellen Hoog

Sophie Polkamp

Kim Lammers

Eva Goede de

Marilyn Agliotti

Merel De Blaeij

Margot Van Geffen

Silver

Country: ARG - Argentina

Laura Del Colle

Rosario Luchetti

Ana Macarena Rodriguez Perez

Martina Cavallero

Luciana Paula Aymar

Carla Rebecchi

Delfina Merino

Florencia Habif

Rocio Sanchez Moccia

Daniela Sruoga

Sofia Maccari

Mariela Scarone

Silvina D'elia

Maria Noel Barrionuevo

Maria Josefina Sruoga

Maria Florencia Mutio

Bronze

Country: GBR - Great Britain

Elizabeth Storry

Emily Maguire

Laura Unsworth

Crista Cullen

Hannah Macleod

Anne Panter

Helen Richardson

Kate Walsh

Chloe Rogers

Laura Bartlett

Alex Danson

Georgie Twigg

Ashleigh Ball

Sally Walton

Nicola White

Sarah Thomas

FB - Football

Gender: M

Label: Team Competition

Gold

Country: MEX - Mexico

Jose Corona

Israel Jimenez

Carlos Salcido

Hiram Mier

Darvin Chavez

Hector Herrera

Javier Cortes

Marco Fabian

Oribe Peralta

Giovani Santos

Javier Aquino

Raul Jimnenz Rodriguez

Diego Reyes

Jorge Enriquez

Nestor Vidrio

Miguel Ponce

Nestor Araujo

Jose Rodriguez

Silver

Country: BRA - Brazil

Gabriel

Rafael

Thiago Silva

Juan

Sandro

Marcelo

Lucas

Romulo

Leandro Damiao

Oscar

Neymar

Hulk

Bruno Uvini

Danilo

Alex Sandro

Ganso

Alexandre Pato

Norberto

Bronze

Country: KOR - South Korea

Sungryong Jung

Jaesuk Oh

Sukyoung Yun

Young Gwon Kim

Kee Hee Kim

Sung Yueng Ki

Bo Kyung Kim

Sungdong Baek

Dong Won Ji

Chu Young Park

Taehee Nam

Seokho Hwang

Jacheol Koo

Changsoo Kim

Jongwoo Park

Wooyoung Jung

Hyunsung Kim

Bum Young Lee

Gender: W

Label: Team Competition

Gold

Country: USA - United States

Hope Solo

Heather Mitts

Christie Rampone

Becky Sauerbrunn

Kelley O'Hara

Amy LePeilbet

Shannon Boxx

Amy Rodriguez

Heather O'Reilly

Carli Lloyd

Sydney Leroux

Lauren Cheney

Alex Morgan

Abby Wambach

Megan Rapinoe

Rachel Buehler

Tobin Heath

Nicole Barnhart

Silver

Country: JPN - Japan

Miho Fukumoto

Yukari Kinga

Azusa Iwashimizu

Saki Kumagai

Aya Sameshima

Mizuho Sakaguchi

Kozue Ando

Aya Miyama

Nahomi Kawasumi

Homare Sawa

Shinobu Ohno

Kyoko Yano

Karina Maruyama

Asuna Tanaka

Megumi Takase

Mana Iwabuchi

Yuki Ogimi

Ayumi Kaihori

Bronze

Country: CAN - Canada

Karina Leblanc

Emily Zurrer

Chelsea Stewart

Carmelina Moscato

Robyn Gayle

Kaylyn Kyle

Rhian Wilkinson

Diana Matheson

Candace Chapman

Lauren Sesselman

Desiree Scott

Christine Sinclair

Sophie Schmidt

Melissa Tancredi

Kelly Parker

Jonelle Filigno

Brittany Timko

Erin Mcleod

Melanie Booth

Marie-Eve Nault

GA - Gymnastics - Artistic

Gender: M

Label: Floor exercices

Gold

Country: CHN - China

Kai Zou

Silver

Country: JPN - Japan

Kohei Uchimura

Bronze

Country: RUS - Russia

Denis Abliazin

Gender: M

Label: Vault

Gold

Country: KOR - South Korea

Hakseon Yang

Silver

Country: RUS - Russia

Denis Abliazin

Bronze

Country: UKR - Ukraine

Igor Radivilov

Gender: M

Label: Parallel bars

Gold

Country: CHN - China

Zhe Feng

Silver

Country: GER - Germany

Marcel Nguyen

Bronze

Country: FRA - France

Hamilton Sabot

Gender: M

Label: Horizontal bar

Gold

Country: NED - Netherlands

Epke Zonderland

Silver

Country: GER - Germany

Fabian Hambuchen

Bronze

Country: CHN - China

Kai Zou

Gender: M

Label: Rings

Gold

Country: BRA - Brazil

Arthur Nabarrete Zanetti

Silver

Country: CHN - China

Yibing Chen

Bronze

Country: ITA - Italy

Matteo Morandi

Gender: M

Label: Pommel horse

Gold

Country: HUN - Hungary

Krisztian Berki

Silver

Country: GBR - Great Britain

Louis Smith

Bronze

Country: GBR - Great Britain

Max Whitlock

Gender: M

Label: Individual all-round

Gold

Country: JPN - Japan

Kohei Uchimura

Silver

Country: GER - Germany

Marcel Nguyen

Bronze

Country: USA - United States

Danell Leyva

Gender: M

Label: Team competition

Gold

Country: CHN - China

Yibing Chen

Zhe Feng

Weiyang Guo

Chenglong Zhang

Kai Zou

Silver

Country: JPN - Japan

Ryohei Kato

Kazuhito Tanaka

Yusuke Tanaka

Kohei Uchimura

Koji Yamamuro

Bronze

Country: GBR - Great Britain

Sam Oldham

Daniel Purvis

Louis Smith

Kristian Thomas

Max Whitlock

Gender: W

Label: Floor exercices

Gold

Country: USA - United States

Alexandra Raisman

Silver

Country: ROM - Romania

Catalina Ponor

Bronze

Country: RUS - Russia

Aliya Mustafina

Gender: W

Label: Vault

Gold

Country: ROM - Romania

Sandra Raluca Izbasa

Silver

Country: USA - United States

Mckayla Maroney

Bronze

Country: RUS - Russia

Maria Paseka

Gender: W

Label: Uneven bars

Gold

Country: RUS - Russia

Aliya Mustafina

Silver

Country: CHN - China

Kexin He

Bronze

Country: GBR - Great Britain

Beth Tweddle

Gender: W

Label: Balance beam

Gold

Country: CHN - China

Linlin Deng

Silver

Country: CHN - China

Lu Sui

Bronze

Country: USA - United States

Alexandra Raisman

Gender: W

Label: Individual all-round

Gold

Country: USA - United States

Gabrielle Douglas

Silver

Country: RUS - Russia

Victoria Komova

Bronze

Country: RUS - Russia

Aliya Mustafina

Gender: W

Label: Team competition

Gold

Country: USA - United States

Gabrielle Douglas

Mckayla Maroney

Alexandra Raisman

Kyla Ross

Jordyn Wieber

Silver

Country: RUS - Russia

Kseniia Afanaseva

Anastasia Grishina

Victoria Komova

Aliya Mustafina

Maria Paseka

Bronze

Country: ROM - Romania

Diana Laura Bulimar

Diana Maria Chelaru

Larisa Andreea Iordache

Sandra Raluca Izbasa

Catalina Ponor

GR - Gymnastics - Rhythmic

Gender: W

Label: Individual all-round

Gold

Country: RUS - Russia

Evgeniya Kanaeva

Silver

Country: RUS - Russia

Daria Dmitrieva

Bronze

Country: BLR - Belarus

Liubou Charkashyna

Gender: W

Label: group competition

Gold

Country: RUS - Russia

Anastasia Bliznyuk

Uliana Donskova

Ksenia Dudkina

Alina Makarenko

Anastasia Nazarenko

Karolina Sevastyanova

Silver

Country: BLR - Belarus

Maryna Hancharova

Anastasia Ivankova

Natalia Leshchik

Aliaksandra Narkevich

Ksenia Sankovich

Alina Tumilovich

Bronze

Country: ITA - Italy

Elisa Blanchi

Romina Laurito

Marta Pagnini

Elisa Santoni

Anzhelika Savrayuk

Andreea Stefanescu

HB - Handball

Gender: M

Label: Team competition

Gold

Country: FRA - France

Jerome Fernandez

Didier Dinart

Xavier Barachet

Guillaume Gille

Bertrand Gille

Daniel Narcisse

Guillaume Joli

Samuel Honrubia

Daouda Karaboue

Nikola Karabatic

Thierry Omeyer

William Accambray

Luc Abalo

Cedric Sorhaindo

Michael Guigou

Silver

Country: SWE - Sweden

Mattias Andersson

Mattias Gustafsson

Kim Andersson

Jonas Kallman

Magnus Jernemyr

Niclas Ekberg

Dalibor Doder

Jonas Larholm

Tobias Karlsson

Johan Jakobsson

Johan Sjostrand

Fredrik Petersen

Kim Ekdahl Du Rietz

Mattias Zakrisson

Andreas Nilsson

Bronze

Country: CRO - Croatia

Venio Losert

Ivano Balic

Domagoj Duvnjak

Blazenko Lackovic

Marko Kopljar

Igor Vori

Jakov Gojun

Zlatko Horvat

Drago Vukovic

Damir Bicanic

Denis Buntic

Mirko Alilovic

Manuel Strlek

Ivan Cupic

Ivan Nincevic

Gender: W

Label: Team competition

Gold

Country: NOR - Norway

Kari Aalvik Grimsbo

Ida Alstad

Heidi Loke

Tonje Nostvold

Karoline Dyhre Breivang

Kristine Lunde-Borgersen

Kari Mette Johansen

Marit Malm Frafjord

Linn Jorum Sulland

Katrine Lunde Haraldsen

Linn-Kristin Riegelhuth Koren

Goril Snorroeggen

Amanda Kurtovic

Camilla Herrem

Silver

Country: MNE - Monténégro

Marina Vukcevic

Radmila Miljanic

Jovanka Radicevic

Ana Dokic

Marija Jovanovic

Ana Radovic

Andela Bulatovic

Sonja Barjaktarovic

Maja Savic

Bojana Popovic

Suzana Lazovic

Katarina Bulatovic

Majda Mehmedovic

Milena Knezevic

Bronze

Country: ESP - Spain

Marta Lopez Herrero

Andrea Barno San Martin

Nely Alberto Francisca

Beatriz Fernandez Ibanez

Veronica Cuadrado Dehesa

Marta Mangue Gonzalez

Macarena Aguilar Diaz

Silvia Navarro Jimenez

Jessica Alonso Bernardo

Elisabeth Pinedo Saenz

Begona Fernandez Molinos

Vanessa Amoros Quiles

Patricia Elorza Eguiara

Mihaela Ciobanu Ciobanu

JU - Judo

Gender: M

Label: -60kg

Gold

Country: RUS - Russia

Arsen Galstyan

Silver

Country: JPN - Japan

Hiroaki Hiraoka

Bronze

Country: BRA - Brazil

Felipe Kitadai

Bronze

Country: UZB - Uzbekistan

Rishod Sobirov

Gender: M

Label: 60 - 66kg (half-lightweight)

Gold

Country: GEO - Georgia

Lasha Shavdatuashvili

Silver

Country: HUN - Hungary

Miklos Ungvari

Bronze

Country: JPN - Japan

Masashi Ebinuma

Bronze

Country: KOR - South Korea

Jun-Ho Cho

Gender: M

Label: 66 - 73kg (lightweight)

Gold

Country: RUS - Russia

Mansur Isaev

Silver

Country: JPN - Japan

Riki Nakaya

Bronze

Country: FRA - France

Ugo Legrand

Bronze

Country: MGL - Mongolia

Nyam-Ochir Sainjargal

Gender: M

Label: 73 - 81kg (half-middleweight)

Gold

Country: KOR - South Korea

Jae-Bum Kim

Silver

Country: GER - Germany

Ole Bischof

Bronze

Country: CAN - Canada

Antoine Valois-Fortier

Bronze

Country: RUS - Russia

Ivan Nifontov

Gender: M

Label: 81 - 90 kg (middleweight)

Gold

Country: KOR - South Korea

Dae-Nam Song

Silver

Country: CUB - Cuba

Asley Gonzalez Montero

Bronze

Country: GRE - Greece

Ilias Iliadis

Bronze

Country: JPN - Japan

Masashi Nishiyama

Gender: M

Label: 90 - 100kg (half-heavyweight)

Gold

Country: RUS - Russia

Tagir Khaibulaev

Silver

Country: MGL - Mongolia

Tuvshinbayar Naidan

Bronze

Country: GER - Germany

Dimitri Peters

Bronze

Country: NED - Netherlands

Henk Grol

Gender: M

Label: +100kg (heavyweight)

Gold

Country: FRA - France

Teddy Riner

Silver

Country: RUS - Russia

Alexander Mikhaylin

Bronze

Country: BRA - Brazil

Rafael Silva

Bronze

Country: GER - Germany

Andreas Toelzer

Gender: W

Label: -48kg (extra-lightweight)

Gold

Country: BRA - Brazil

Sarah Menezes

Silver

Country: ROM - Romania

Alina Dumitru

Bronze

Country: BEL - Belgium

Charline Van Snick

Bronze

Country: HUN - Hungary

Eva Csernoviczki

Gender: W

Label: 48 - 52kg (half-lightweight)

Gold

Country: PRK - North Korea

Kum Ae An

Silver

Country: CUB - Cuba

Yanet Bermoy

Bronze

Country: FRA - France

Priscilla Gneto

Bronze

Country: ITA - Italy

Rosalba Forciniti

Gender: W

Label: 52 - 57kg (lightweight)

Gold

Country: JPN - Japan

Kaori Matsumoto

Silver

Country: ROM - Romania

Corina Caprioriu

Bronze

Country: FRA - France

Automne Pavia

Bronze

Country: USA - United States

Marti Malloy

Gender: W

Label: 57 - 63kg (half-middleweight)

Gold

Country: SLO - Slovenia

Urska Zolnir

Silver

Country: CHN - China

Lili Xu

Bronze

Country: FRA - France

Gévrise Emane

Bronze

Country: JPN - Japan

Yoshie Ueno

Gender: W

Label: 63 - 70kg (middleweight)

Gold

Country: FRA - France

Lucie Decosse

Silver

Country: GER - Germany

Kerstin Thiele

Bronze

Country: COL - Colombia

Yuri Alvear

Bronze

Country: NED - Netherlands

Edith Bosch

Gender: W

Label: 70 - 78kg (half-heavyweight

Gold

Country: USA - United States

Kayla Harrison

Silver

Country: GBR - Great Britain

Gemma Gibbons

Bronze

Country: BRA - Brazil

Mayra Aguiar

Bronze

Country: FRA - France

Audrey Tcheumeo

Gender: W

Label: +78kg (heavyweight)

Gold

Country: CUB - Cuba

Idalys Ortiz

Silver

Country: JPN - Japan

Mika Sugimoto

Bronze

Country: CHN - China

Wen Tong

Bronze

Country: GBR - Great Britain

Karina Bryant

MP - Modern Pentathlon

Gender: M

Label: Individual competition

Gold

Country: CZE - Czech Republic

David Svoboda

Silver

Country: CHN - China

Zhongrong Cao

Bronze

Country: HUN - Hungary

Adam Marosi

Gender: W

Label: Individual competition

Gold

Country: LTU - Lithuania

Laura Asadauskaite

Silver

Country: GBR - Great Britain

Samantha Murray

Bronze

Country: BRA - Brazil

Yane Marques

RO - Rowing

Gender: M

Label: Single sculls (1x)

Gold

Country: NZL - New Zealand

Mahe Drysdale

Silver

Country: CZE - Czech Republic

Ondrej Synek

Bronze

Country: GBR - Great Britain

Alan Campbell

Gender: M

Label: Double sculls (2x)

Gold

Country: NZL - New Zealand

Nathan Cohen

Joseph Sullivan

Silver

Country: ITA - Italy

Alessio Sartori

Romano Battisti

Bronze

Country: SLO - Slovenia

Luka Spik

Iztok Cop

Gender: M

Label: Quadruple sculls without coxsw

Gold

Country: GER - Germany

Karl Schulze

Phillipp Wende

Lauritz Schoof

Tim Grohmann

Silver

Country: CRO - Croatia

David Sain

Martin Sinkovic

Damir Martin

Valent Sinkovic

Bronze

Country: AUS - Australia

Christopher Morgan

Karsten Forsterling

James Mcrae

Daniel Noonan

Gender: M

Label: Pair without coxswain (2-)

Gold

Country: NZL - New Zealand

Eric Murray

Hamish Bond

Silver

Country: FRA - France

Germain Chardin

Dorian Mortelette

Bronze

Country: GBR - Great Britain

George Nash

William Satch

Gender: M

Label: Four without coxswain (4-)

Gold

Country: GBR - Great Britain

Alex Gregory

Pete Reed

Tom James

Andrew Triggs Hodge

Silver

Country: AUS - Australia

William Lockwood

James Chapman

Drew Ginn

Joshua Dunkley-Smith

Bronze

Country: USA - United States

Glenn Ochal

Henrik Rummel

Charles Cole

Scott Gault

Gender: M

Label: Eight with coxswain (8+)

Gold

Country: GER - Germany

Filip Adamski

Andreas Kuffner

Eric Johannesen

Maximilian Reinelt

Richard Schmidt

Lukas Mueller

Florian Mennigen

Kristof Wilke

Martin Sauer

Silver

Country: CAN - Canada

Gabriel Bergen

Douglas Csima

Rob Gibson

Conlin Mccabe

Malcolm Howard

Andrew Byrnes

Jeremiah Brown

Will Crothers

Brian Price

Bronze

Country: GBR - Great Britain

Alex Partridge

James Foad

Tom Ransley

Richard Egington

Mohamed Sbihi

Greg Searle

Matthew Langridge

Constantine Louloudis

Phelan Hill

Gender: M

Label: Lightweight double sculls (2x)

Gold

Country: DEN - Denmark

Mads Reinholt Rasmussen

Rasmus Quist

Silver

Country: GBR - Great Britain

Zac Purchase

Mark Hunter

Bronze

Country: NZL - New Zealand

Storm Uru

Peter Taylor

Gender: M

Label: Lightweight coxless four (4-)

Gold

Country: RSA - South Africa

James Thompson

Matthew Brittain

John Smith

Sizwe Ndlovu

Silver

Country: GBR - Great Britain

Peter Chambers

Rob Williams

Richard Chambers

Chris Bartley

Bronze

Country: DEN - Denmark

Kasper Winther

Morten Jorgensen

Jacob Barsoe

Eskild Ebbesen

Gender: W

Label: Single sculls (1x)

Gold

Country: CZE - Czech Republic

Miroslava Knapkova

Silver

Country: DEN - Denmark

Fie Udby Erichsen

Bronze

Country: AUS - Australia

Kim Crow

Gender: W

Label: Double sculls (2x)

Gold

Country: GBR - Great Britain

Anna Watkins

Katherine Grainger

Silver

Country: AUS - Australia

Kim Crow

Brooke Pratley

Bronze

Country: POL - Poland

Magdalena Fularczyk

Julia Michalska

Gender: W

Label: Quadruple sculls without coxsw

Gold

Country: UKR - Ukraine

Kateryna Tarasenko

Nataliya Dovgodko

Anastasiia Kozhenkova

Yana Dementieva

Silver

Country: GER - Germany

Annekatrin Thiele

Carina Bar

Julia Richter

Britta Oppelt

Bronze

Country: USA - United States

Natalie Dell

Kara Kohler

Megan Kalmoe

Adrienne Martelli

Gender: W

Label: Pair without coxswain (2-)

Gold

Country: GBR - Great Britain

Helen Glover

Heather Stanning

Silver

Country: AUS - Australia

Kate Hornsey

Sarah Tait

Bronze

Country: NZL - New Zealand

Juliette Haigh

Rebecca Scown

Gender: W

Label: Eight with coxswain (8+)

Gold

Country: USA - United States

Erin Cafaro

Zsuzsanna Francia

Esther Lofgren

Taylor Ritzel

Meghan Musnicki

Eleanor Logan

Caroline Lind

Caryn Davies

Mary Whipple

Silver

Country: CAN - Canada

Janine Hanson

Rachelle Viinberg

Krista Guloien

Lauren Wilkinson

Natalie Mastracci

Ashley Brzozowicz

Darcy Marquardt

Andreanne Morin

Lesley Thompson-Willie

Bronze

Country: NED - Netherlands

Jacobine Veenhoven

Nienke Kingma

Chantal Achterberg

Sytske De Groot

Roline Repelaer van Driel

Claudia Belderbos

Carline Bouw

Annemiek de Haan

Anne Schellekens

Gender: W

Label: Lightweight double sculls (2x)

Gold

Country: GBR - Great Britain

Katherine Copeland

Sophie Hosking

Silver

Country: CHN - China

Dongxiang Xu

Wenyi Huang

Bronze

Country: GRE - Greece

Christina Giazitzidou

Alexandra Tsiavou

SA - Sailing

Gender: M

Label: RS:X - Windsurfer

Gold

Country: NED - Netherlands

Dorian Van Rijsselberge

Silver

Country: GBR - Great Britain

Nick Dempsey

Bronze

Country: POL - Poland

Przemyslaw Miarczynski

Gender: M

Label: Finn - Heavyweight Dinghy

Gold

Country: GBR - Great Britain

Ben Ainslie

Silver

Country: DEN - Denmark

Jonas Hogh-Christensen

Bronze

Country: FRA - France

Jonathan Lobert

Gender: M

Label: 470 - Two Person Dinghy

Gold

Country: AUS - Australia

Mathew Belcher

Malcolm Page

Silver

Country: GBR - Great Britain

Luke Patience

Stuart Bithell

Bronze

Country: ARG - Argentina

Lucas Calabrese

Juan de la Fuente

Gender: M

Label: Star - Keelboat

Gold

Country: SWE - Sweden

Fredrik Loof

Max Salminen

Silver

Country: GBR - Great Britain

Iain Percy

Andrew Simpson

Bronze

Country: BRA - Brazil

Robert Scheidt

Bruno Prada

Gender: M

Label: Laser - One Person Dinghy

Gold

Country: AUS - Australia

Tom Slingsby

Silver

Country: CYP - Cyprus

Pavlos Kontides

Bronze

Country: SWE - Sweden

Rasmus Myrgren

Gender: M

Label: 49er - Skiff

Gold

Country: AUS - Australia

Nathan Outteridge

Iain Jensen

Silver

Country: NZL - New Zealand

Peter Burling

Blair Tuke

Bronze

Country: DEN - Denmark

Allan Norregaard

Peter Lang

Gender: W

Label: RS:X - Windsurfer

Gold

Country: ESP - Spain

Marina Alabau Neira

Silver

Country: FIN - Finland

Tuuli Petaja

Bronze

Country: POL - Poland

Zofia Noceti-Klepacka

Gender: W

Label: 470 - Two Person Dinghy

Gold

Country: NZL - New Zealand

Jo Aleh

Olivia Powrie

Silver

Country: GBR - Great Britain

Hannah Mills

Saskia Clark

Bronze

Country: NED - Netherlands

Lisa Westerhof

Lobke Berkhout

Gender: W

Label: Laser Radial - One Person Dinghy

Gold

Country: CHN - China

Lijia Xu

Silver

Country: NED - Netherlands

Marit Bouwmeester

Bronze

Country: BEL - Belgium

Evi van Acker

Gender: W

Label: Elliott 6m

Gold

Country: ESP - Spain

Tamara Echegoyen Dominguez

Sofia Toro Prieto Puga

Angela Pumariega Menendez

Silver

Country: AUS - Australia

Olivia Price

Nina Curtis

Lucinda Whitty

Bronze

Country: FIN - Finland

Silja Lehtinen

Silja Kanerva

Mikaela Wulff

SH - Shooting

Gender: M

Label: Free rifle 3 positions - 50m

Gold

Country: ITA - Italy

Niccolo' Campriani

Silver

Country: KOR - South Korea

Jonghyun Kim

Bronze

Country: USA - United States

Matthew Emmons

Gender: M

Label: 50m rifle prone (60 shots)

Gold

Country: BLR - Belarus

Sergei Martynov

Silver

Country: BEL - Belgium

Lionel Cox

Bronze

Country: SLO - Slovenia

Rajmond Debevec

Gender: M

Label: 50m pistol (60 shots)

Gold

Country: KOR - South Korea

Jongoh Jin

Silver

Country: KOR - South Korea

Young Rae Choi

Bronze

Country: CHN - China

Zhiwei Wang

Gender: M

Label: Skeet

Gold

Country: USA - United States

Vincent Hancock

Silver

Country: DEN - Denmark

Anders Christian Golding

Bronze

Country: QAT - Qatar

Nasser Saleh Al Attiya

Gender: M

Label: 10m air rifle (60 shots)

Gold

Country: ROM - Romania

Alin George Moldoveanu

Silver

Country: ITA - Italy

Niccolo' Campriani

Bronze

Country: IND - India

Gagan Narang

Gender: M

Label: Air pistol - 10m

Gold

Country: KOR - South Korea

Jongoh Jin

Silver

Country: ITA - Italy

Luca Tesconi

Bronze

Country: SRB - Serbia

Andrija Zlatic

Gender: M

Label: Rapid-fire pistol - 25m

Gold

Country: CUB - Cuba

Leuris Pupo

Silver

Country: IND - India

Vijay Kumar

Bronze

Country: CHN - China

Feng Ding

Gender: M

Label: Trap

Gold

Country: CRO - Croatia

Giovanni Cernogoraz

Silver

Country: ITA - Italy

Massimo Fabbrizi

Bronze

Country: KUW - Kuwait

Fehaid Al Deehani

Gender: M

Label: Double trap

Gold

Country: GBR - Great Britain

Peter Robert Russell Wilson

Silver

Country: SWE - Sweden

Hakan Dahlby

Bronze

Country: RUS - Russia

Vasily Mosin

Gender: W

Label: Free rifle 3 positions - 50m

Gold

Country: USA - United States

Jamie Lynn Gray

Silver

Country: SRB - Serbia

Ivana Maksimovic

Bronze

Country: CZE - Czech Republic

Adela Sykorova

Gender: W

Label: Skeet

Gold

Country: USA - United States

Kim Rhode

Silver

Country: CHN - China

Ning Wei

Bronze

Country: SVK - Slovakia

Danka Bartekova

Gender: W

Label: 10m air rifle (60 shots)

Gold

Country: CHN - China

Siling Yi

Silver

Country: POL - Poland

Sylwia Bogacka

Bronze

Country: CHN - China

Dan Yu

Gender: W

Label: Air pistol - 10m

Gold

Country: CHN - China

Wenjun Guo

Silver

Country: FRA - France

Celine Goberville

Bronze

Country: UKR - Ukraine

Olena Kostevych

Gender: W

Label: Sport pistol - 25m

Gold

Country: KOR - South Korea

Jangmi Kim

Silver

Country: CHN - China

Ying Chen

Bronze

Country: UKR - Ukraine

Olena Kostevych

Gender: W

Label: Trap

Gold

Country: ITA - Italy

Jessica Rossi

Silver

Country: SVK - Slovakia

Zuzana Stefecekova

Bronze

Country: FRA - France

Delphine Reau

SW - Swimming

Gender: M

Label: Marathon 10 km

Gold

Country: TUN - Tunisia

Oussama Mellouli

Silver

Country: GER - Germany

Thomas Lurz

Bronze

Country: CAN - Canada

Richard Weinberger

Gender: M

Label: 50m freestyle

Gold

Country: FRA - France

Florent Manaudou

Silver

Country: USA - United States

Cullen Jones

Bronze

Country: BRA - Brazil

Cesar Cielo

Gender: M

Label: 100m freestyle

Gold

Country: USA - United States

Nathan Adrian

Silver

Country: AUS - Australia

James Magnussen

Bronze

Country: CAN - Canada

Brent Hayden

Gender: M

Label: 200m freestyle

Gold

Country: FRA - France

Yannick Agnel

Silver

Country: CHN - China

Yang Sun

Silver

Country: KOR - South Korea

Taehwan Park

Gender: M

Label: 400m freestyle

Gold

Country: CHN - China

Yang Sun

Silver

Country: KOR - South Korea

Taehwan Park

Bronze

Country: USA - United States

Peter Vanderkaay

Gender: M

Label: 1500m freestyle

Gold

Country: CHN - China

Yang Sun

Silver

Country: CAN - Canada

Ryan Cochrane

Bronze

Country: TUN - Tunisia

Oussama Mellouli

Gender: M

Label: 100m breaststroke

Gold

Country: RSA - South Africa

Cameron Van Der Burgh

Silver

Country: AUS - Australia

Christian Sprenger

Bronze

Country: USA - United States

Brendan Hansen

Gender: M

Label: 200m breaststroke

Gold

Country: HUN - Hungary

Daniel Gyurta

Silver

Country: GBR - Great Britain

Michael Jamieson

Bronze

Country: JPN - Japan

Ryo Tateishi

Gender: M

Label: 100m butterfly

Gold

Country: USA - United States

Michael Phelps

Silver

Country: RUS - Russia

Evgeny Korotyshkin

Silver

Country: RSA - South Africa

Chad Le Clos

Gender: M

Label: 200m butterfly

Gold

Country: RSA - South Africa

Chad Le Clos

Silver

Country: USA - United States

Michael Phelps

Bronze

Country: JPN - Japan

Takeshi Matsuda

Gender: M

Label: 100m backstroke

Gold

Country: USA - United States

Matthew Grevers

Silver

Country: USA - United States

Nick Thoman

Bronze

Country: JPN - Japan

Ryosuke Irie

Gender: M

Label: 200m backstroke

Gold

Country: USA - United States

Tyler Clary

Silver

Country: JPN - Japan

Ryosuke Irie

Bronze

Country: USA - United States

Ryan Lochte

Gender: M

Label: 200m individual medley

Gold

Country: USA - United States

Michael Phelps

Silver

Country: USA - United States

Ryan Lochte

Bronze

Country: HUN - Hungary

Laszlo Cseh

Gender: M

Label: 400m individual medley

Gold

Country: USA - United States

Ryan Lochte

Silver

Country: BRA - Brazil

Thiago Pereira

Bronze

Country: JPN - Japan

Kosuke Hagino

Gender: M

Label: 4x100m freestyle relay

Gold

Country: FRA - France

Amaury Leveaux

Fabien Gilot

Clement Lefert

Yannick Agnel

Alain Bernard

Jeremy Stravius

Silver

Country: USA - United States

Nathan Adrian

Michael Phelps

Cullen Jones

Ryan Lochte

James Feigen

Matthew Grevers

Ricky Berens

Jason Lezak

Bronze

Country: RUS - Russia

Andrey Grechin

Nikita Lobintsev

Vladimir Morozov

Danila Izotov

Evgeny Lagunov

Sergei Fesikov

Gender: M

Label: 4x200m freestyle relay

Gold

Country: USA - United States

Ryan Lochte

Conor Dwyer

Ricky Berens

Michael Phelps

Charlie Houchin

Matthew Mclean

Davis Tarwater

Silver

Country: FRA - France

Amaury Leveaux

Gregory Mallet

Clement Lefert

Yannick Agnel

Jeremy Stravius

Bronze

Country: CHN - China

Yun Hao

Yunqi Li

Haiqi Jiang

Yang Sun

Zhiwu Lu

Jun Dai

Gender: M

Label: 4x100m medley relay

Gold

Country: USA - United States

Matthew Grevers

Brendan Hansen

Michael Phelps

Nathan Adrian

Nick Thoman

Eric Shanteau

Tyler Mcgill

Cullen Jones

Silver

Country: JPN - Japan

Ryosuke Irie

Kosuke Kitajima

Takeshi Matsuda

Takuro Fujii

Bronze

Country: AUS - Australia

Hayden Stoeckel

Christian Sprenger

Matt Targett

James Magnussen

Brenton Rickard

Tommaso D'orsogna

Gender: W

Label: Marathon 10 km

Gold

Country: HUN - Hungary

Eva Risztov

Silver

Country: USA - United States

Haley Anderson

Bronze

Country: ITA - Italy

Martina Grimaldi

Gender: W

Label: 50m freestyle

Gold

Country: NED - Netherlands

Ranomi Kromowidjojo

Silver

Country: BLR - Belarus

Aliaksandra Herasimenia

Bronze

Country: NED - Netherlands

Marleen Veldhuis

Gender: W

Label: 100m freestyle

Gold

Country: NED - Netherlands

Ranomi Kromowidjojo

Silver

Country: BLR - Belarus

Aliaksandra Herasimenia

Bronze

Country: CHN - China

Yi Tang

Gender: W

Label: 200m freestyle

Gold

Country: USA - United States

Allison Schmitt

Silver

Country: FRA - France

Camille Muffat

Bronze

Country: AUS - Australia

Bronte Barratt

Gender: W

Label: 400m freestyle

Gold

Country: FRA - France

Camille Muffat

Silver

Country: USA - United States

Allison Schmitt

Bronze

Country: GBR - Great Britain

Rebecca Adlington

Gender: W

Label: 800m freestyle

Gold

Country: USA - United States

Katie Ledecky

Silver

Country: ESP - Spain

Mireia Belmonte Garcia

Bronze

Country: GBR - Great Britain

Rebecca Adlington

Gender: W

Label: 100m breaststroke

Gold

Country: LTU - Lithuania

Ruta Meilutyte

Silver

Country: USA - United States

Rebecca Soni

Bronze

Country: JPN - Japan

Satomi Suzuki

Gender: W

Label: 200m breaststroke

Gold

Country: USA - United States

Rebecca Soni

Silver

Country: JPN - Japan

Satomi Suzuki

Bronze

Country: RUS - Russia

Iuliia Efimova

Gender: W

Label: 100m butterfly

Gold

Country: USA - United States

Dana Vollmer

Silver

Country: CHN - China

Ying Lu

Bronze

Country: AUS - Australia

Alicia Coutts

Gender: W

Label: 200m butterfly

Gold

Country: CHN - China

Liuyang Jiao

Silver

Country: ESP - Spain

Mireia Belmonte Garcia

Bronze

Country: JPN - Japan

Natsumi Hoshi

Gender: W

Label: 100m backstroke

Gold

Country: USA - United States

Missy Franklin

Silver

Country: AUS - Australia

Emily Seebohm

Bronze

Country: JPN - Japan

Aya Terakawa

Gender: W

Label: 200m backstroke

Gold

Country: USA - United States

Missy Franklin

Silver

Country: RUS - Russia

Anastasia Zueva

Bronze

Country: USA - United States

Elizabeth Beisel

Gender: W

Label: 200m individual medley

Gold

Country: CHN - China

Shiwen Ye

Silver

Country: AUS - Australia

Alicia Coutts

Bronze

Country: USA - United States

Caitlin Leverenz

Gender: W

Label: 400m individual medley

Gold

Country: CHN - China

Shiwen Ye

Silver

Country: USA - United States

Elizabeth Beisel

Bronze

Country: CHN - China

Xuanxu Li

Gender: W

Label: 4x100m freestyle relay

Gold

Country: AUS - Australia

Alicia Coutts

Cate Campbell

Brittany Elmslie

Melanie Schlanger

Emily Seebohm

Yolane Kukla

Libby Trickett

Silver

Country: NED - Netherlands

Inge Dekker

Marleen Veldhuis

Femke Heemskerk

Ranomi Kromowidjojo

Hinkelien Schreuder

Bronze

Country: USA - United States

Missy Franklin

Jessica Hardy

Lia Neal

Allison Schmitt

Amanda Weir

Natalie Coughlin

Gender: W

Label: 4x200m freestyle relay

Gold

Country: USA - United States

Missy Franklin

Dana Vollmer

Shannon Vreeland

Allison Schmitt

Lauren Perdue

Alyssa Anderson

Silver

Country: AUS - Australia

Bronte Barratt

Melanie Schlanger

Kylie Palmer

Alicia Coutts

Brittany Elmslie

Angie Bainbridge

Jade Neilsen

Blair Evans

Bronze

Country: FRA - France

Camille Muffat

Charlotte Bonnet

Ophelie Etienne

Coralie Balmy

Margaux Farrell

Mylene Lazare

Gender: W

Label: 4x100m medley relay

Gold

Country: USA - United States

Missy Franklin

Rebecca Soni

Dana Vollmer

Allison Schmitt

Rachel Bootsma

Breeja Larson

Claire Donahue

Jessica Hardy

Silver

Country: AUS - Australia

Emily Seebohm

Leisel Jones

Alicia Coutts

Melanie Schlanger

Brittany Elmslie

Bronze

Country: JPN - Japan

Aya Terakawa

Satomi Suzuki

Yuka Kato

Haruka Ueda

SY - Synchronised Swimming

Gender: W

Label: Duet

Gold

Country: RUS - Russia

Natalia Ishchenko

Svetlana Romashina

Silver

Country: ESP - Spain

Ona Carbonell Ballestero

Andrea Fuentes Fache

Bronze

Country: CHN - China

Xuechen Huang

Ou Liu

Gender: W

Label: Team

Gold

Country: RUS - Russia

Anastasia Davydova

Maria Gromova

Natalia Ishchenko

Elvira Khasyanova

Daria Korobova

Alexandra Patskevich

Svetlana Romashina

Alla Shishkina

Anzhelika Timanina

Silver

Country: CHN - China

Si Chang

Xiaojun Chen

Xuechen Huang

Tingting Jiang

Wenwen Jiang

Ou Liu

Xi Luo

Wenyan Sun

Yiwen Wu

Bronze

Country: ESP - Spain

Clara Basiana Canellas

Alba Cabello Rodilla

Ona Carbonell Ballestero

Margalida Crespi Jaume

Andrea Fuentes Fache

Thais Henriquez Torres

Paula Klamburg Roque

Irene Montrucchio Beaus

Laia Pons Arenas

TT - Table Tennis

Gender: M

Label: Singles

Gold

Country: CHN - China

Jike Zhang

Silver

Country: CHN - China

Hao Wang

Bronze

Country: GER - Germany

Dimitrij Ovtcharov

Gender: M

Label: team

Gold

Country: CHN - China

Long Ma

Hao Wang

Jike Zhang

Silver

Country: KOR - South Korea

Saehyuk Joo

Sang Eun Oh

Seungmin Ryu

Bronze

Country: GER - Germany

Timo Boll

Dimitrij Ovtcharov

Bastian Steger

Gender: W

Label: Singles

Gold

Country: CHN - China

Xiaoxia Li

Silver

Country: CHN - China

Ning Ding

Bronze

Country: SIN - Singapore

Tian Wei Feng

Gender: W

Label: team

Gold

Country: CHN - China

Ning Ding

Yue Guo

Xiaoxia Li

Silver

Country: JPN - Japan

Ai Fukuhara

Sayaka Hirano

Kasumi Ishikawa

Bronze

Country: SIN - Singapore

Tian Wei Feng

Jiawei Li

Yuegu Wang

TK - Taekwondo

Gender: M

Label: -58kg

Gold

Country: ESP - Spain

Joel Gonzalez Bonilla

Silver

Country: KOR - South Korea

Daehoon Lee

Bronze

Country: COL - Colombia

Oscar Munoz Oviedo

Bronze

Country: RUS - Russia

Alexey Denisenko

Gender: M

Label: -68kg

Gold

Country: TUR - Turkey

Servet Tazegul

Silver

Country: IRI - Iran

Mohammad Bagheri Motamed

Bronze

Country: AFG - Afghanistan

Rohullah Nikpah

Bronze

Country: USA - United States

Terrence Jennings

Gender: M

Label: -80kg

Gold

Country: ARG - Argentina

Sebastian Eduardo Crismanich

Silver

Country: ESP - Spain

Nicolas Garcia Hemme

Bronze

Country: GBR - Great Britain

Lutalo Muhammad

Bronze

Country: ITA - Italy

Mauro Sarmiento

Gender: M

Label: +80kg

Gold

Country: ITA - Italy

Carlo Molfetta

Silver

Country: GAB - Gabon

Anthony Obame

Bronze

Country: CHN - China

Xiaobo Liu

Bronze

Country: CUB - Cuba

Robelis Despaigne

Gender: W

Label: -49kg

Gold

Country: CHN - China

Jingyu Wu

Silver

Country: ESP - Spain

Brigitte Yague Enrique

Bronze

Country: CRO - Croatia

Lucija Zaninovic

Bronze

Country: THA - Thailand

Chanatip Sonkham

Gender: W

Label: -57kg

Gold

Country: GBR - Great Britain

Jade Jones

Silver

Country: CHN - China

Yuzhuo Hou

Bronze

Country: TPE - Chinese Taipei

Li-Cheng Tseng

Bronze

Country: FRA - France

Marlene Harnois

Gender: W

Label: -67kg

Gold

Country: KOR - South Korea

Kyung Seon Hwang

Silver

Country: TUR - Turkey

Nur Tatar

Bronze

Country: GER - Germany

Helena Fromm

Bronze

Country: USA - United States

Paige Mcpherson

Gender: W

Label: +67kg

Gold

Country: SRB - Serbia

Milica Mandic

Silver

Country: FRA - France

Anne-Caroline Graffe

Bronze

Country: MEX - Mexico

Maria Del Rosario Espinoza Espinoza

Bronze

Country: RUS - Russia

Anastasiia Baryshnikova

TE - Tennis

Gender: M

Label: Singles

Gold

Country: GBR - Great Britain

Andy Murray

Silver

Country: SWI - Switzerland

Roger Federer

Bronze

Country: ARG - Argentina

Juan Martin Del Potro

Gender: M

Label: Doubles

Gold

Country: USA - United States

Mike Bryan

Robert Bryan

Silver

Country: FRA - France

Michael Llodra

Jo-Wilfried Tsonga

Bronze

Country: FRA - France

Julien Benneteau

Richard Gasquet

Gender: W

Label: Singles

Gold

Country: USA - United States

Serena Williams

Silver

Country: RUS - Russia

Maria Sharapova

Bronze

Country: BLR - Belarus

Victoria Azarenka

Gender: W

Label: Doubles

Gold

Country: USA - United States

Serena Williams

Venus Williams

Silver

Country: CZE - Czech Republic

Andrea Hlavackova

Lucie Hradecka

Bronze

Country: RUS - Russia

Maria Kirilenko

Nadia Petrova

Gender: X

Label: Doubles

Gold

Country: BLR - Belarus

Victoria Azarenka

Maxim Mirnyi

Silver

Country: GBR - Great Britain

Laura Robson

Andy Murray

Bronze

Country: USA - United States

Lisa Raymond

Mike Bryan

GT - Trampoline

Gender: M

Label: Individual

Gold

Country: CHN - China

Dong Dong

Silver

Country: RUS - Russia

Dmitry Ushakov

Bronze

Country: CHN - China

Chunlong Lu

Gender: W

Label: Individual

Gold

Country: CAN - Canada

Rosannagh Maclennan

Silver

Country: CHN - China

Shanshan Huang

Bronze

Country: CHN - China

Wenna He

TR - Triathlon

Gender: M

Label: Individual

Gold

Country: GBR - Great Britain

Alistair Brownlee

Silver

Country: ESP - Spain

Javier Gomez

Bronze

Country: GBR - Great Britain

Jonathan Brownlee

Gender: W

Label: Individual

Gold

Country: SWI - Switzerland

Nicola Spirig

Silver

Country: SWE - Sweden

Lisa Norden

Bronze

Country: AUS - Australia

Erin Densham

VO - Volleyball

Gender: M

Label: Team competition

Gold

Country: RUS - Russia

Nikolay Apalikov

Taras Khtei

Sergey Grankin

Sergey Tetyukhin

Alexander Sokolov

Yury Berezhko

Alexander Butko

Dmitriy Muserskiy

Dmitriy Ilinykh

Maxim Mikhaylov

Alexander Volkov

Alexey Obmochaev

Silver

Country: BRA - Brazil

Bruno Rezende

Wallace Souza

Sidnei Santos Junior

Leandro Neves

Gilberto Giba

Murilo Endres

Sergio Santos

Thiago Alves

Rodrigo Rodrigao

Lucas Saatkamp

Ricardo Garcia

Dante Amaral

Bronze

Country: ITA - Italy

Luigi Mastrangelo

Simone Parodi

Samuele Papi

Michal Lasko

Ivan Zaytsev

Dante Boninfante

Cristian Savani

Dragan Travica

Alessandro Fei

Emanuele Birarelli

Andrea Bari

Andrea Giovi

Gender: W

Label: Team competition

Gold

Country: BRA - Brazil

Fabiana Claudino

Danielle Lins

Paula Pequeno

Adenizia Silva

Thaisa Menezes

Jaqueline Endres

Fernanda Ferreira

Tandara Caixeta

Natalia Pereira

Sheilla Castro

Fabiana Oliveira

Fernanda Rodrigues

Silver

Country: USA - United States

Danielle Scott-Arruda

Haneef-Park Haneef-Park

Lindsey Napela Berg

Tama Miyashiro

Nicole Davis

Jordan Larson

Megan Hodge

Christa Harmotto

Logan Tom

Foluke Akinradewo

Courtney Thompson

Destinee Hooker

Bronze

Country: JPN - Japan

Hitomi Nakamichi

Yoshie Takeshita

Mai Yamaguchi

Erika Araki

Kaori Inoue

Maiko Kano

Yuko Sano

Ai Otomo

Risa Shinnabe

Saori Sakoda

Yukiko Ebata

Saori Kimura

WP - Water Polo

Gender: M

Label: Team competition

Gold

Country: CRO - Croatia

Josip Pavic

Damir Buric

Miho Boskovic

Niksa Dobud

Maro Jokovic

Ivan Buljubasic

Petar Muslim

Andro Buslje

Sandro Sukno

Samir Barac

Igor Hinic

Paulo Obradovic

Frano Vican

Silver

Country: ITA - Italy

Stefano Tempesti

Amaurys Perez

Niccolo' Gitto

Pietro Figlioli

Alex Giorgetti

Maurizio Felugo

Massimo Giacoppo

Valentino Gallo

Christian Presciutti

Deni Fiorentini

Matteo Aicardi

Danijel Premus

Giacomo Pastorino

Bronze

Country: SRB - Serbia

Slobodan Soro

Aleksa Saponjic

Zivko Gocic

Vanja Udovicic

Dusan Mandic

Dusko Pijetlovic

Slobodan Nikic

Milan Aleksic

Nikola Raden

Filip Filipovic

Andrija Prlainovic

Stefan Mitrovic

Gojko Pijetlovic

Gender: W

Label: Team competition

Gold

Country: USA - United States

Betsey Armstrong

Heather Petri

Melissa Seidemann

Brenda Villa

Lauren Wenger

Maggie Steffens

Courtney Mathewson

Jessica Steffens

Elsie Windes

Kelly Rulon

Annika Dries

Kami Craig

Tumuaialii Anae

Silver

Country: ESP - Spain

Laura Ester Ramos

Marta Bach Pascual

Anna Espar Llaquet

Roser Tarrago Aymerich

Matilde Ortiz Reyes

Jennifer Pareja Lisalde

Lorena Miranda Dorado

Maria Pena Carrasco

Andrea Blas Martinez

Ona Meseguer Flaque

Maria Garcia Godoy

Laura Lopez Ventosa

Ana Copado Amoros

Bronze

Country: AUS - Australia

Victoria Brown

Gemma Beadsworth

Sophie Smith

Holly Lincoln-Smith

Jane Moran

Bronwen Knox

Rowie Webster

Kate Gynther

Glencora Ralph

Ash Southern

Mel Rippon

Nicola Zagame

Alicia Mccormack

WL - Weightlifting

Gender: M

Label: 56kg

Gold

Country: PRK - North Korea

Yun Chol Om

Silver

Country: CHN - China

Jingbiao Wu

Bronze

Country: AZE - Azerbaijan

Valentin Hristov

Gender: M

Label: 62kg

Gold

Country: PRK - North Korea

Un Guk Kim

Silver

Country: COL - Colombia

Oscar Albeiro Figueroa Mosquera

Bronze

Country: INA - Indonesia

Irawan Eko Yuli

Gender: M

Label: 69kg

Gold

Country: CHN - China

Qingfeng Lin

Silver

Country: INA - Indonesia

Triyatno

Bronze

Country: ROM - Romania

Razvan Constantin Martin

Gender: M

Label: 77kg

Gold

Country: CHN - China

Xiaojun Lu

Silver

Country: CHN - China

Haojie Lu

Bronze

Country: CUB - Cuba

Ivan Cambar Rodriguez

Gender: M

Label: 85kg

Gold

Country: POL - Poland

Adrian Edward Zielinski

Silver

Country: RUS - Russia

Apti Aukhadov

Bronze

Country: IRI - Iran

Kianoush Rostami

Gender: M

Label: 94kg

Gold

Country: KAZ - Kazakhstan

Ilya Ilyin

Silver

Country: RUS - Russia

Alexandr Ivanov

Bronze

Country: MDA - Moldova

Anatoli Ciricu

Gender: M

Label: 105kg

Gold

Country: UKR - Ukraine

Oleksiy Torokhtiy

Silver

Country: IRI - Iran

Navab Nasirshelal

Bronze

Country: POL - Poland

Bartlomiej Wojciech Bonk

Gender: M

Label: +105kg

Gold

Country: IRI - Iran

Behdad Salimikordasiabi

Silver

Country: IRI - Iran

Sajjad Anoushiravani Hamlabad

Bronze

Country: RUS - Russia

Ruslan Albegov

Gender: W

Label: 48kg

Gold

Country: CHN - China

Mingjuan Wang

Silver

Country: JPN - Japan

Hiromi Miyake

Bronze

Country: PRK - North Korea

Chun Hwa Ryang

Gender: W

Label: 53kg

Gold

Country: KAZ - Kazakhstan

Zulfiya Chinshanlo

Silver

Country: TPE - Chinese Taipei

Shu-Ching Hsu

Bronze

Country: MDA - Moldova

Cristina Iovu

Gender: W

Label: 58kg

Gold

Country: CHN - China

Xueying Li

Silver

Country: THA - Thailand

Pimsiri Sirikaew

Bronze

Country: UKR - Ukraine

Yuliya Kalina

Gender: W

Label: 63kg

Gold

Country: KAZ - Kazakhstan

Maiya Maneza

Silver

Country: RUS - Russia

Svetlana Tsarukaeva

Bronze

Country: CAN - Canada

Christine Girard

Gender: W

Label: 69kg

Gold

Country: PRK - North Korea

Jong Sim Rim

Silver

Country: ROM - Romania

Roxana Daniela Cocos

Bronze

Country: BLR - Belarus

Maryna Shkermankova

Gender: W

Label: 75kg

Gold

Country: KAZ - Kazakhstan

Svetlana Podobedova

Silver

Country: RUS - Russia

Natalya Zabolotnaya

Bronze

Country: BLR - Belarus

Iryna Kulesha

Gender: W

Label: +75kg

Gold

Country: CHN - China

Lulu Zhou

Silver

Country: RUS - Russia

Tatiana Kashirina

Bronze

Country: ARM - Armenia

Hripsime Khurshudyan

WR - Wrestling

Gender: M

Label: Freestyle 55kg

Gold

Country: RUS - Russia

Dzhamal Otarsultanov

Silver

Country: GEO - Georgia

Vladimer Khinchegashvili

Bronze

Country: JPN - Japan

Shinichi Yumoto

Bronze

Country: PRK - North Korea

Kyong Il Yang

Gender: M

Label: Freestyle 60kg

Gold

Country: AZE - Azerbaijan

Toghrul Asgarov

Silver

Country: RUS - Russia

Besik Kudukhov

Bronze

Country: IND - India

Yogeshwar Dutt

Bronze

Country: USA - United States

Coleman Scott

Gender: M

Label: Freestyle 66kg

Gold

Country: JPN - Japan

Tatsuhiro Yonemitsu

Silver

Country: IND - India

Sushil Kumar Sushil Kumar

Bronze

Country: CUB - Cuba

Livan Lopez Azcuy

Bronze

Country: KAZ - Kazakhstan

Akzhurek Tanatarov

Gender: M

Label: Freestyle 74 kg

Gold

Country: USA - United States

Jordan Ernest Burroughs

Silver

Country: IRI - Iran

Sadegh Saeed Goudarzi

Bronze

Country: RUS - Russia

Denis Tsargush

Bronze

Country: UZB - Uzbekistan

Soslan Tigiev

Gender: M

Label: Freestyle 84kg

Gold

Country: AZE - Azerbaijan

Sharif Sharifov

Silver

Country: PUR - Puerto Rico

Jaime Yusept Espinal

Bronze

Country: GEO - Georgia

Dato Marsagishvili

Bronze

Country: IRI - Iran

Ehsan Naser Lashgari

Gender: M

Label: Freestyle 96kg

Gold

Country: USA - United States

Jacob Stephen Varner

Silver

Country: UKR - Ukraine

Valerii Andriitsev

Bronze

Country: AZE - Azerbaijan

Khetag Gazyumov

Bronze

Country: GEO - Georgia

George Gogshelidze

Gender: M

Label: Freestyle 120kg

Gold

Country: UZB - Uzbekistan

Artur Taymazov

Silver

Country: GEO - Georgia

Davit Modzmanashvili

Bronze

Country: IRI - Iran

Komeil Ghasemi

Bronze

Country: RUS - Russia

Bilyal Makhov

Gender: M

Label: Greco-Roman 55kg

Gold

Country: IRI - Iran

Hamid Mohammad Soryan Reihanpour

Silver

Country: AZE - Azerbaijan

Rovshan Bayramov

Bronze

Country: HUN - Hungary

Peter Modos

Bronze

Country: RUS - Russia

Mingiyan Semenov

Gender: M

Label: Greco-Roman 60kg

Gold

Country: IRI - Iran

Omid Haji Noroozi

Silver

Country: GEO - Georgia

Revaz Lashkhi

Bronze

Country: JPN - Japan

Ryutaro Matsumoto

Bronze

Country: RUS - Russia

Zaur Kuramagomedov

Gender: M

Label: Greco-Roman 66kg

Gold

Country: KOR - South Korea

Hyeonwoo Kim

Silver

Country: HUN - Hungary

Tamas Lorincz

Bronze

Country: FRA - France

Steeve Francois Fabien Guenot

Bronze

Country: GEO - Georgia

Manuchar Tskhadaia

Gender: M

Label: Greco-Roman 74 kg

Gold

Country: RUS - Russia

Roman Vlasov

Silver

Country: ARM - Armenia

Arsen Julfalakyan

Bronze

Country: AZE - Azerbaijan

Emin Ahmadov

Bronze

Country: LTU - Lithuania

Aleksandr Kazakevic

Gender: M

Label: Greco-Roman 84kg

Gold

Country: RUS - Russia

Alan Khugaev

Silver

Country: EGY - Egypt

Karam Mohamed Gaber Ebrahim

Bronze

Country: KAZ - Kazakhstan

Danyal Gajiyev

Bronze

Country: POL - Poland

Damian Janikowski

Gender: M

Label: Greco-Roman 96kg

Gold

Country: IRI - Iran

Ghasem Gholamreza Rezaei

Silver

Country: RUS - Russia

Rustam Totrov

Bronze

Country: ARM - Armenia

Artur Aleksanyan

Bronze

Country: SWE - Sweden

Jimmy Alexander Lidberg

Gender: M

Label: Greco-Roman 120kg

Gold

Country: CUB - Cuba

Mijain Lopez Nunez

Silver

Country: EST - Estonia

Heiki Nabi

Bronze

Country: SWE - Sweden

Johan Magnus Euren

Bronze

Country: TUR - Turkey

Riza Kayaalp

Gender: W

Label: Freestyle, 48 kg

Gold

Country: JPN - Japan

Hitomi Obara

Silver

Country: AZE - Azerbaijan

Mariya Stadnyk

Bronze

Country: CAN - Canada

Carol Huynh

Bronze

Country: USA - United States

Clarissa Kyoko Mei Ling Chun

Gender: W

Label: Freestyle 55kg

Gold

Country: JPN - Japan

Saori Yoshida

Silver

Country: CAN - Canada

Tonya Lynn Verbeek

Bronze

Country: AZE - Azerbaijan

Yuliya Ratkevich

Bronze

Country: COL - Colombia

Jackeline Renteria Castillo

Gender: W

Label: Freestyle 63kg

Gold

Country: JPN - Japan

Kaori Icho

Silver

Country: CHN - China

Ruixue Jing

Bronze

Country: MGL - Mongolia

Battsetseg Soronzonbold

Bronze

Country: RUS - Russia

Lubov Volosova

Gender: W

Label: Freestyle 72kg

Gold

Country: RUS - Russia

Natalia Vorobeva

Silver

Country: BUL - Bulgaria

Stanka Zlateva Hristova

Bronze

Country: KAZ - Kazakhstan

Guzel Manyurova

Bronze

Country: ESP - Spain

Maider Unda Gonzalez De Audicana

PHOTOS & VIDEOS
Advertisement
POSCOUNTRYGOLDSILVERBRONZETOTAL
1United States462929104
2China38272388
3Great Britain29171965
4Russia24263282
5South Korea138728
6Germany11191444
7France11111234
8Italy891128
9Hungary84517
10Australia7161235

Arianne Cerdena won a gold in bowling at the 1988 Seoul Olympics, but Cerdena's gold was not included in the medal tally since bowling was considered only as a demonstration sport.

The Philippine basketball team wound up fifth place—best finish for an Asian country in the Olympics to date—in the 1936 Berlin Olympics, the first time basketball was played as an Olympic sport.

Mary Antoinette Rivero's tie for fifth place in Taekwondo is the closest any Filipino athlete came to a medal in the 2004 Athens Olympics.

The Philippines holds the record for winning the most medals without a gold haul with seven bronze and two silvers for a total of nine.

Men's boxing has for medals in the Olympics with Anthony Villanueva, silver in the Featherweight Division of the 1964 Games in Tokyo; Leopoldo Serantes, third in 1988 Seoul; Roel Velasco, third in Barcelona; and his brother Mansueto "Onyok" Velasco, second in the 1996 Atlanta Games.

John Baylon, a nine-time Southeast Asian Games gold medalist, and Jerry Diño were the last Filipino Olympic qualifiers in the discipline Judo, having vied in the 1992 Barcelona Games.

1972 was the last year the Philippine men's basketball team, which then paraded William 'Bogs' Adornado, Danny Florencio and Yoyong Martirez among others in its line up, has qualified for the Olympics.

With only eight athletes in six sporting events for the London Games, this will be PH's smallest delegation since 1996.

Harry Tañamor, the only Filipino predicted to win by the Sports Illustrated in its Olympic Preview edition, bows out in the first match up in the 2008 Beijing Olympics.

The Philippines has not won a medal since Mansueto "Onyok" Velasco settled for silver in boxing via a controversial decision during the 1996 Atlanta Olympics.

The Philippines is the first country to compete and win an Olympic medal among Southeast Asian countries.

The largest delegation the Philippines has ever sent to the Games was 53 in the 1972 Munich Olympics.

The Philippines will shoot for its first gold medal in six of the following events in the 2012 London Olympics: Athletics, BMX, Boxing, Cycling, Shooting and Swimming.

The Philippines last reached the final round swimming 80 years ago when Jikirum Adjaluddin and Teofilo Yldefonso ended up in the final six in the 1932 Los Angeles Games.

The men's Philippine Basketball team is the first country to ever score 100 or more points in the 1948 Olympics after clobbering Iraq,102-30.

The Philippines has only won medals in three events since joining the Olympics in 1924.

Manny “Pacman” Pacquiao, though not competing, carries the Philippine flag at the opening of the 2008 Beijing Olympics.

The Philippines is the first nation in the tropics to ever participate in the Winter Olympic Games.

The Philippines participated in the Winter Olympics three times, in 1972 (Juan Cipriano and Ben Nanasca, alpine skiing), in 1988 (Raymund Ocampo, luge) and in 1992 (Michael Teruel, alpine skiing).

Teofilo Yldefonso is the first Filipino to win a medal and the only one to take home multiple medals. He finished third both in the Men's 200 meter breastroke during the 1928 and 1932 Olympics.

Advertisement
Advertisement